Ricochet News

EP, Border, SWD schools lend significant footprint at Coca Cola Craven Week at St. Stithians

By Marc Jacobson - Jul 17, 2017
EP, Border, SWD schools lend significant footprint at Coca Cola Craven Week at St. Stithians

The 53rd annual Coca Cola Craven Week plays host at St. Stithians College in Johannesburg this week, the first time the popular rugby festival has been fielded in the City of Gold in 11 years.

The Craven Week has been tokened as an integral rugby showpiece for the development and showcasing of up-and-coming U18 school boy rugby talent in South Africa, and is even depicted as the gateway ground for players to move into the professional ranks when they leave school.

For the duration of this week, kicking off on Monday the 17th of July, 20 rugby squads, including the 14 South African franchises, as well as some of their Country Districts sides, Limpopo and even the country’s neighbours, Namibia and Zimbabwe, will all feature.

Eastern Cape specifically are represented by Eastern Province, EP Country Districts, Border and Border Country Districts. South Western Districts, bordering between EC and Western Cape, who also get umbrella’ed by the Southern Kings professional senior side, will also feature.

Both EP sides will be breaking on Monday, but the two Border sides will be in action throughout the day. Border CD, lively speaking, slumped 41-3 to the Limpopo Blue Bulls on Monday morning. Border are scheduled to face the power-housing Golden Lions in the final match of the day.

Selborne College dominate the Border match-23 squad, with 11 player representatives taking part in the Craven Week. The rest of the squad are relatively equally split between Dale College, Queens College, Hudson Park and Stirling High representatives.

On Tuesday, EP CD are fixtured up against the Griquas at 12:05 and EP are set to play against fellow neighbours SWD straight after. EP will be looking to revenge SWD after being crushed 64-12 by the same side in the final day of the Craven Week last year, held at Kearsney College in Durban.

Of the EP match-23, Grey High have sponsored nine players to the squad, while Brandwag Hoërksool lend over seven – making up the majority of the squad.

In the EP CD squad, the high-flying St. Andrews College contribute a whopping 10 players to the match-23, with Marlow Landbou represented by seven players.

EP, EP CD, Border, Border CD and SWD squads to take part in the Craven Week:

Border: 15 Jason Raubenheimer (Selborne), 14 Siphamandla Matsinya (Dale), 13 Sibahle Kuhlane (Selborne), 12 Sinethemba Qeshile (Hudson Park), 11 Jarred du Plessis (Hudson Park), 10 David Coetzer (Selborne), 9 Hlumelo Ndudula (Hudson Park), 8 Adam Mountford (Selborne), 7 André Rust (Selborne), 6 Stephen Louis Fourie (Stirling High), 5 Morné Coetzee (Stirling High), 4 Stephan Nieuwenhuizen (Selborne), 3 Cameron Moodie (Selborne), 2 Mark Venter (Selborne), 1 Luke Dalbock (Selborne), 16 Kwezi Dlamini (Sterling High), 17 Andile Nondwangu (Cambridge High), 18 Cole Haggard (Hudson Park), 19 Junaid Bijal (Queen’s), 20 Geoffrey Ross (Hoërskool Grens), 21 Mitchell Connellan (Selborne), 22 Sibabalwe Xamlashe (Selborne), 23 Dashaan Mitchley (Dale).

Border Country Districts: 15 Athenkosi Mbongoza (Khanyisa), 14 Inga Litha Dyantyi (Maclear), 13 Likhona Simoyi (Khanyisa), 12 Mfundiso Deda (Khanyisa), 11 Xola Ngqoshana (Ugie High), 10 Lonwabo Roto (St John’s), 9. Adriaan Jordaan (Hangklip), 8. Azola Faleni (Thomas Ntaba), 7. Johannes Kruger (Hangklip), 6 Yamkela Pama (CHB), 5 Sinethemba Stephen (Thomas Ntaba), 4 Regalia Ngalimani (Ugie), 3 Sixolile Mapoloba (Elliot), 2 Lizalise Madzidzela (Mtata), 1 Pilisa Nondonga (CHB), 16 Thulani Zotho (CHB), 17 Sinelwizi Mlenzana (Ugie), 18 Kwanele Tshungwana (Dudumayo), 19 Nkosintle Xamlashe (Doodrecht), 20 Apiwe Mangoloti (Maclear), 21 Likhaya Tengimfene (Hangklip), 22 Whez Gwedisa (CHB).

Eastern Province: 15 Dylan le Roux (Daniël Pienaar), 14 Dean Jordan (Die Brandwag), 13 Ayabonga Matroos (Grey High), 12 Waqar Solaan (Grey High), 11 Juandré Sabbat (Die Brandwag), 10 Rodwell Baatjies (Pearson High), 9 Sachin Toring (Daniël Pienaar), 8 Elandré Smit (Die Brandwag), 7 Hendrik du Toit (Nico Malan), 6 Bevan Rudi Prinsloo (Grey High), 5 Zane Barnard (Die Brandwag), 4 Lacken Gray (Grey High), 3 Le-Kleu Stokes (Die Brandwag), 2 Ruan Jonker (Grey High), 1 Elmar Eldon (Die Brandwag), 16 Viaan Wolmarans (Framesby), 17 John Douglas Allison (Grey High), 18 Janu Fourie (Nico Malan), 19 Dumisa Ngcivana (Grey High), 20 Desmick Kleinbooi (Framesby), 21 Chad Adams (Die Brandwag), 22 Uan Tait (Grey High), 23 Kholiwe Konza (Grey High).

Eastern Province Country Districts: 15 Nevaldo Fleurs (Marlow), 14 Sivuyisiwe Ngqiyaza (Graeme), 13 Byron Shanwood (St Andrew's), 12 Jack Allanson (St Andrew's), 11 Sive Etoo Nako (Aliwal North), 10 Murray Koster (St Andrew's), 9 Oscar Reese Evans (St Andrew's), 8 Zadok Robert Kakani (St Andrew's), 7 Mhlangabezi Ntwanambi (Graeme), 6 Jurgens Human (Marlow), 5 Jason Brown (St Andrew's), 4 Ikheteleng Nkereanya (St Andrew's), 3 Callum Dugmore (St Andrew's), 2 Dean Jenkins (St Andrew's), Chulumankco Lupumlo Mngxaso (St Andrew's), 16 Johannes Swart (Marlow), 17 Marno Beyl (Marlow), 18 Wonga Wakashe (Graeme), 19 Cornelius Jacobus Vorster (Marlow), 20 Athini Galada (Kingswood), 21 Johannes Lombard (Gill), 22 Vivian Kapp (Marlow), 23 Claude Jacobs (Marlow).

South Western Districts: 15 Johannes Klinck (Oakdale), 14 Clyde Lewis (Oakdale), 13 Hanu Heunis (Oakdale), 12 Joshua Hermanus (Punt), 11 Keano Hendricks (Oakdale), 10 Magnus Muller (Oakdale), 9 Dillan Pieterse (Outeniqua), 8 Sulman Pienaar Kleinhans (Oakdale), 7 Robin West (Oudtshoorn), 6 Jean Cor Lourens (Oakdale), 5 Sylvester Hassien (Outeniqua), 4 Nicolai Weber (Oakdale), 3 Daniel van der Berg (Oakdale), 2 Jay Cee Nel (Oakdale),1 Sibusiso Vilani (York High), 16 Dian Bleuler (Oakdale), 17 Dawid Meiring (Outeniqua), 18 Liam du Toit (Oakdale), 19 Emilio Otto (Outeniqua), 20 Darryn Fortuin (Outeniqia), 21 Curtley Scheepers (PW Botha), 22 Ruben Coetzee (Outeniqua), 23 James Henry Mollentze (Outeniqua).

Monday Craven Week fixtures:

08.30: Griffons vs Griquas Country Districts
10.05: Limpopo vs Border Country Districts
11.35: Free State vs Boland
13.15: Western Province vs Pumas
15.30: Golden Lions vs Border 

Tuesday Craven Week fixtures:

09.00: Valke vs Namibia
10.35: Leopards vs Zimbabwe
12.05: Griquas vs Eastern Province Country Districts
13.45: South Western Districts vs Eastern Province
15.30: Blue Bulls vs Sharks

Image: EP in action against SWD in 2014, when EP last won the annual Craven Week.