Ricochet News

Cape Town Swimmers dominate local open water swim

Jan 16, 2017
Cape Town Swimmers dominate local open water swim

Sunday’s Eastern Cape Swim Series at Marina Martinique saw what is possibly the faster 10km time in this history of the Series when Cape Town swimmer Danie Marais touched at the end of the 10km marathon race in a time of 1hr 53min and 51secs.

Marais, a national swimmer, was followed home by fellow Western Province swimmers Dylan Wright (2:05.49) and Andrew Ritchie (2:06:02). Securing the clean sweep in the 10km swim for the Cape Town clubs were their ladies with Rebecca Meder (2:06:04) winning the ladies race from older sister Abigail Meder (2:10:09) and Carli Antonopoulos (2:11:03).
 
With time running out for swimmers to obtain their SA qualifying times to attend the SA Nationals which will be taking place at North End Lake in Port Elizabeth at the beginning of March, over 100 swimmers from around the country attended the 4th round of the EC Swim on Sunday morning.

The 5km Swim was won by top PE open water swimmer, Ian Venter, in a time of 1hr 1minute with Adriaan Bouwer and Nicolas Adam in 2nd and 3rd respectively while PE’s Kirsten Marriott took the ladies 5km race in 1hr 3min from East London’s Tayla Botha (1:05:55) and Cape Town’s Trinity Hearne (1:10:51). Local swimmer Stanford Slabbert was the winner in the 5km disabled category in 1hr 36min.
 
EC Swim’s 1km swim was won by Derick Liebenberg from Milnerton with Zac Ellis in 2nd place and MC Strydom in 3rd whilst Tayla-Paige Lacey won the girls 1km from Robyn Hough and Adelia dos Santos. The 500m swim being won by Greg Hough and Emma Lacey with Tarquin Andrews and Megan Hough taking 2nd place in the respective genders.

The  next and final round of the EC swim for this season will be the Nelson Mandela Bay Aquatics Championships on Saturday 4th and Sunday 5th February, please see website (www.ecswim.co.za) for further information on the race program.

SUMMARY RESULTS

Eastern Cape SWIM SERIES
Marina Martinique
Sunday 15th January 2017


10km Swim
Men: 1 Danie Marais (1:53:51); 2 Dylan Wright (2:05:49); 3 Andrew Ritchie (2:06:02); 4 Nicholas Campbell (2:12:00); 5 Nicholas Neveling (2:43:45); 

Ladies: 1 Rebecca Meder (2:06:04); 2 Abigail Meder (2:10:09); 3 Carli Antonopoulos (2:11:03); 4 Amica De Jager (2:12:06); 5 Kiara Barnes (2:16:25); 

1km Swim
Men: 1 Derik Liebenberg (14:32.2); 2 Zac Ellis (14:35.2); 3 M.c Strydom (16:11.7); 4 Blayne Muller (17:15.2); 5 Ethan Douglas (18:00.3); 6 Rolf Kickhofel (18:04.6); 7 Keegan Wright (18:06.5); 8 Murray Bailes (20:33.5); 9 Jacques Muller (20:36.5); 10 Shane Norris (21:45.5); 11 Ben Joubert (24:45.7); 12 Alex Hofmeyer (28:12.8); 13 Brad Edwin Pitts (30:48.3); 14 Robert Leonard (30:56.3); 

Ladies: 1 Tayla-Pagie Lacey (16:09.3); 2 Robyn Hough (16:32.2); 3 Adelia Dos Santos (18:13.7); 4 Elze Cilliers (22:46.0); 5 Hannalo Cilliers (25:18.7); 6 Isabelle Hofmeyer (26:03.0); 7 Juliette Pitts (30:46.0); 

1km Wetsuit
1 Vojta Horak (16:53.5); 

3km Swim
Men: 1 Cole Craig (40:47.0); 2 Brandon Chapman (40:54.2); 3 Zac Ellis (41:41.2); 4 Chris Mowbray (43:06.9); 5 Derik Liebenberg (43:25.7); 6 Pj Duffy (45:22.7); 7 Paul Stevenson (46:12.4); 8 Heinrich Vorster (46:40.2); 9 Joshua Tucker (46:42.7); 10 Eben Haarhoff (46:48.5); 11 Jc Van Wyk (46:57.0); 12 Luke Norris (46:59.5); 13 Martin Wolmarans (47:16.0); 14 Vilem Horak (48:26.2); 15 Ethan Harris (48:46.9); 16 Greg Hough (48:50.0); 17 Caleb Rensburg (49:36.7); 18 Wietske Van Der Westhuizen (52:42.5); 19 Emil Hougaard (52:48.7); 20 Chris Howes (57:10.4); 21 Nick Chapman (1:00:18); 22 Jared Cassidy (1:02:22); 

Ladies: 1 Jessica Beukes (40:49.0); 2 Payton Horton (43:05.5); 3 Jessica Booth (43:07.5); 4 Paige T Black (43:08.5); 5 Michell Strydom (45:55.7); 6 Tayla-Jade Van Huyssteen (46:06.5); 7 Denise Bosman (46:35.0); 8 Marné Campbell (46:36.7); 9 Tyra Phipson (46:39.9); 10 Hannah Counihan (46:58.9); 11 Shaelyn Walker (48:48.5); 12 Tyra Roozendaal (48:49.4); 13 Jean Degenaar (49:39.9); 14 Angela Finlay (54:21.4); 15 Michelle Enslin (54:48.7); 16 Erika Scheepers (54:50.5); 17 Jenny Potts (56:41.0); 18 Chrisma Rautenbach (1:01:20); 19 Susan Derbyshire (1:04:03); 

3km Wetsuit:
1 Katy Hofmeyer (1:03:55); 2 Michelle Barnett (1:05:11); 

500m Swim
1 Greg Hough (8:36); 2 Tarquin Andrews (12:31); 

1 Emma Lacey (8:00); 2 Megan Hough (8:33); 

5km Swim
Men: 1 Ian Venter (1:01:26); 2 Adriaan Bouwer (1:02:54); 3 Nicolas Adam (1:02:55); 4 Slater Black (1:03:14); 5 Sérgio Dos Santos (1:04:39); 6 Fliippie Van Der Spuy (1:07:25); 7 Taine Phipson (1:10:52); 

Ladies: 1 Kirsten Marriott (1:03:52); 2 Tayla Botha (1:05:55); 3 Trinity Hearne (1:10:51); 4 Tasneen Ebrahim (1:13:00); 5 Tiemke Rijpstra (1:14:59); 6 Chane De Jager (1:15:58); 

5km Disabled
1 Stanford Slabbert (1:36:52);